top of page

MEDYA/BASINDA

Serhan Yediğ / Röportaj

Andante / Haziran 2019

Ankara prömiyeri ise Hasan Uçarsu'nun (d,1965) Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Hatırlama" başlıklı iki dörtlükten oluşan şiirine yazdığı dört solist ve koro için yapıtının seslendirilmesiydi. Koro üyeleri Özlem Ercan Sevim, Gamze Çavdar, Erdem Erkan Saraç ve Levent Oktay solistliğinde yapılan seslendirmede gördük ki, Uçarsu, Tanpınar şiirini belli sözcüklerin tekrarı ile yarattığı vurgularla, tatlı 

hatırlama.jpg

bir makamsallık içinde oya gibi işlemişti. Uçarsu salondaydı, çoğu genç koroculardan oluşan dinleyici kitlesi tarafından coşkuyla alkışlandı ama onları oturduğu yerden selamladı, sahneye gelmedi. Arada, fuayede gençlerle bol bol sohbet etti, onların birlikte fotoğraf çektirme isteklerini de kırmadı. 

HATIRLAMA / Şefik Kahramankaptan

Sanattan Yansımalar / 17 Nisan 2018

Turk Bestekar? Hasan Ucarsun un Yaratıcı

Türk Bestekar Hasan Uçarsu'nun Yaratıcılığına Bakış ve Eserlerinin Kısa Tahlili

Aysel Asadova / Musiqi Dünyası

2017%20Donizetti%20Y%3Fl%3Fn%20Bestecisi

2017 Donizetti Yılın Bestecisi Ödülü

Orçun Orçunsel  / Andante / Mayıs 2017

2017%20Donizetti%20Y%3Fl%3Fn%20Besteci%2

2017 Donizetti Yılın Bestecisi Ödülü

Orçun Orçunsel  / Andante / Mayıs 2017

Bir Ask Destanı / Orçun  Orçunsel

ANDANTE 

ECEM COKAL / RÖPORTAJ

ANDANTE  / NİSAN 2017

Hande Akkan Viyola Piyano Icin  Konçert

Hande Akkan /  Viyola Piyano Icin Konçerto ANDANTE / 10.3.2017

Uçarsu'nun bestelediği "Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana - Çanakkale 1915" adlı eserini çaldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in "Çanakkale Zaferi"nin 100. yılı için sipariş ettiği eser, dinleyici önünde ilk kez çalındı.

17 dakikalık eseri dinlerken dedelerimizin destan yazdığı Çanakkale Zaferi'nin siyah beyaz görüntüleri geldi gözlerinin önüne. Keşke dedim kendi kendime, Aykal yönetimindeki orkestra parçayı icra ederken, o görüntüler de yansısaydı AKM'nin perdesine... Çünkü 100 yıldır bu topraklar üstünde özgürce yaşıyorsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk'e ve yedi düvele karşı savaşıp tüm dünyaya "Çanakkale Geçilmez"i ezberleten atalarımıza borçluyuz. Nur içinde yatsın hepsi...

Picture1 copy.png

Dinlerken tüylerini diken diken eden bu müthiş eserin bestecisi Uçarsu'yu konserden sonra tebrik ettiğimde şöyle dedi: "Çanakkale Destanı'ndaki 'Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor' dizelerinden yola çıkarak Mehmet Akif Ersoy senfonisi yazmaya başladım ama henüz bitmedi. Bu eser onun bir parçası."

Yaptığı bestenin prömiyerinde bize tarih kitaplarmda okuyup, belgeseller ve filmlerde izlediğimiz Çanakkale Destanı'nı yaşıyormuşuz gibi hissettiren Uçarsu'nun bu eserini merakla beklediğini belirtmeliyim.

Yine Bir Şey Yaptım Diyemem Hatırana

Ali Eyüboğlu / Milliyet / 

Çanakkale1.jpg

Yine Bir Şey Yaptım Diyemem Hatırana

Ersin Antep / OPUS / Kasım 2015

BAVYERA RADYOSU KLASSIK HorizontHasan Uçarsu
00:00 / 57:35

BAVYERA RADYOSU KLASSIK Horizonte Programı Christoph Hahn 31.03.2014

Röportaj Şirin Pancaroglu World Harp Congress Review Bahar 2012